ESNAF ODALARINDAN KAYSÜ AÇIKLAMASI
Yunusemre Belediyesi tarafından alınmaya başlanan ve diğer ilçe belediyelerince de uygulanan KAYSÜ ücretleri çok fahiş ve hakkaniyete uygun değildir.

Yunusemre Belediyesi tarafından alınmaya başlanan ve diğer ilçe belediyelerince de uygulanan KAYSÜ ücretleri çok fahiş ve hakkaniyete uygun değildir. Zaten zor şartlar altında ayakta kalmaya çalışan esnafımıza yüklenen KAYSÜ ücreti esnafımıza bir darbe daha vurmuştur.

Ayrıca MASKİ tarafından alınan hat bakım bedeli, KDV, Çevre Temizlik Vergisi gibi kalemlerde alınan ücretler de cabası…

İlçe belediyelerinin meclis kararlarında,  işyerlerinin metrekaresi, çalışan sayısı ve faaliyet gösterdiği sektöre göre belirlenen “katı atık toplama” ve “katı atık bertaraf” ücretleri, zaten ekonomik anlamda darboğaz yaşayan esnafımızı taşıyamayacağı bir yükün altına sokmaktadır.

Yapılan son zamların ardından ortalama yüzde 40 artan su faturalarına bir de ciddi rakamlara tekabül eden katı atık toplama ücretlerinin eklenmesi kabul edilebilir değildir.

Çevre temizlik hizmetleri, çevrenin kirlenmesine neden olan her türlü çevresel atıkların toplanması, taşınması, geri kazanılması, düzenli depolanması ve bertarafıdır.  Zaten esnafımız uzun süredir Çevre Temizlik Vergisi ödemektedir. Hem ÇTV hem de KAYSÜ tahsil edilmesi, çifte vergilendirme yani aynı vergi konusu üzerinden birden çok vergi istenmesi ve alınmasını ifade etmektedir. Aynı hizmet için birden fazla bedel alınamayacağı ve toplam maliyetten elde edilecek gelirin düşülmesi gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir kuzudan iki post çıkmaz. Bu sebeple Faturalara 'Çevre Temizlik Vergisi' olarak yansıtılan bir bedelin, 'Katı Atık Yönetim Sistemi Bedeli' adı altında ikinci kez tahsil edilmesi hukuka aykırıdır.

Öncelikle yerel yönetimlerin asli görevi olması sebebiyle bu ücretin alınmasına son verilmesi gerekmektedir. Buna ilişkin her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı bildirmek ile beraber Belediyelerden bu süreç içinde Katı Atık Yönetim Sistemi Ücretinin çok yüksek fiyatlarda olması ve esnafın bu konuda büyük sıkıntı yaşaması sebebiyle kısa süre içinde bu ücretlerin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

 Odalarımız aracılığıyla üyelerimiz tarafından bu konuyla ilgili pek çok şikâyet dilekçesi alıyoruz. Bu dilekçeleri Yunusemre Belediyesine gönderdik. Ayrıca Merkez’de bulunan oda başkanlarımızla birlikte Yunusemre Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÇERÇİ’yi konuyla ilgili görüşme yapmak üzere ziyaret ettik.  

Yaptığımız görüşmede, alınan ücretlerin esnafımıza zarar vermeyecek onları zorlamayacak şekilde daha makul ve hakkaniyetli bir şekilde belirlenmesi için yeniden bir çalışma yapılmasının gerekli olduğunu vurguladık.

Esnaf ve sanatkâr teşkilatı olarak, diğer tüm ilçe belediyelerimiz tarafından da gerekli düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirilerek, esnafımızın mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz.

Birlik Başkanı
MESOB Kurumsal (Arşiv)
T.C. Kimlik
Parola
Duyurular
Sayılarla MESOB
İlçe Seçiniz
  30 Haziran 2015 itibariyle Sicil Müdürlüğümüze kayıtlı 46961 üye bulunmaktadır.
İletişim

Anasayfa     MESOB     Esnaf ve Sanatkarlar     Projeler     Güncel     İletişim

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.