EMEKLİ ESNAFA MAAŞ MÜJDESİ
SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİNİN KALDIRILMASIYLA ESNAFLIK YAPAN EMEKLİ MAAŞINDA YÜZDE 10 ARTIŞ OLACAK
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emekli olup çalışan esnaflardan yüzde 10 oranında kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin (SGDP) TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde tamamen kaldırılmasının kabul edildiğini belirtti. Palandöken, "Tasarı yasalaştığında emekli olup da esnaflık yapan emeklilerin maaşlarında yüzde 10 daha artış olacak" dedi.
Esnaf ve sanatkar kesiminin heyecanla beklediği müjdelere bir adım daha yaklaşıldığını belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarın kazançlarının 8 bin liralık kısmının vergi istisnasına tabi tutularak vergi dışı bırakılacağını söyledi. Yapılan değişiklikle işini kurduğu tarihte 29 yaşını doldurmayan gençlere üç vergilendirme döneminde elde ettiği kazancın bir kısmı gelir vergisinden muaf tutulacak olmasını son derece önemsediğini vurgulayan Palandöken, "Gençler arasında işsizlik yüksek iken yatırıma yöneltilerek işini kurmasının teşvik edilmesini son derece önemsiyorum. Yeni iş kurmuş geçlere 3 yıl vergi muafiyetinin yanında ayrıca gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Genç fidanlık büyüyecek, kendi işini kuracak, istihdam yaratacak. Şimdi vergi kaybı gibi gözükse de uzun vadede ülkemiz kazanacak. Belki ileride içlerinden biri dünya çapında marka olacak" ifadelerini kullandı.
Palandöken, Bağ-Kur primlerindeki artışın esnafa ağır geldiğine dikkat çekerek, "Sosyal Güvenlik primlerinde en fazla artış esnaf ve sanatkarın Bağ-Kur primindeki artış oldu. Ödemede zorlanan esnaf ve sanatkarlarımıza gelen yük net 128 TL olmuştur. Esnaf için Bağ-Kur primlerimiz ancak yeniden değerlendirme oranı olan yüzde 5,58 oranında yükseltilirse makul bir artış olur yada bize de 100 TL destek yapılmalı" dedi.
Emekli olup çalışan esnaflardan kesilen sosyal güvenlik destek priminin (SGDP) yüzde 10'a düşürüldüğünü hatırlatan Palandöken, "TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde tamamen kaldırılması kabul edildi. Tasarı yasalaştığında emekli olup da esnaflık yapan emeklilerin maaşlarında yüzde 10 daha artış olacak" açıklamasında bulundu.
Birlik Başkanı
MESOB Kurumsal (Arşiv)
T.C. Kimlik
Parola
Duyurular
Sayılarla MESOB
İlçe Seçiniz
  30 Haziran 2015 itibariyle Sicil Müdürlüğümüze kayıtlı 46961 üye bulunmaktadır.
İletişim

Anasayfa     MESOB     Esnaf ve Sanatkarlar     Projeler     Güncel     İletişim

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.