Başkanın Sunumu
AHİLİK

Ahi kültürü ve ahlakıyla 700 yıldır bu topraklarda insan yetiştirmeyi sanata dönüştüren Ahilik;
Dürüstçe üretmek, kardeşçe paylaşmak, insanca yaşamak demek,
Kalite demek, emeğe saygı demek, güvenilir esnaf olmak, elinden, dilinden, belinden herkesin emin olduğu insan demektir,
Veren elin alan elden üstün olduğunu anlamak; hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmak demektir,
Nefsini kardeşine tercih etmek, veli nimetini siftah yapmamış arkadaşına göndermek demektir,
Vatan, millet ve din sevgisinin harmanlanması; gerektiğinde bu idealler için büyük bir dava şuuruyla mücadele etmek demektir,
Görüldüğü gibi Ahiliğin temelleri, İslami, insani ve evrensel değerlerdir. Ahilik müessesesinin tarihi dönemler içinde kaybolduğunu söyleyebiliriz. Ancak Ahilik ruhunun ve düşüncesinin bunalımda olan dünya insanlığı için bir kurtuluş ümidi olacağına inanıyoruz.

Bugünün dünyasının, özellikle de bugünün küresel ekonomik sisteminin, ahilerimizden alacağı, ahilerimizden öğreneceği inanın çok önemli dersler var. Kalkınmış ve gelişmiş birçok ülke ve işletmenin başarısının temelinde ahilik ilke ve uygulamalarının izlerini görmek mümkündür.

Nitekim; Almanya'nın bugünkü kalkınmasının temelinde Osmanlı Devleti zamanında zirveye ulaşan Ahilik düşüncesinin ve uygulamasının kopyalanması vardır. Çünkü Almanlar yüzyıllar önce mesleki eğitim sistemlerini, Osmanlı'nın Ahilik sistemini örnek aldıklarını bizzat kendileri ifade etmektedir.

Ahiliği inkar etmek, kendimizi inkar etmektir. Kimliğimiz, tarihimizi, ceddimizi, kendi öz medeniyetimizi inkar etmektir. İşte onun için yüzyılların içinden süzülerek gelen bu geleneği, bu kültürü, bu ruhu çok hassas şekilde muhafaza etmek, güçlendirmek ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız.

Ahilik ilke ve uygulamaları sadece maddi anlamda başarı ve refahı sağlamakla kalmamakta, topyekun, sosyal barışı sağlayarak, güçlünün zayıfı ezmesine, sömürmesine engel olmakta, ahlaksızlığı, düşmanlığı, kini ve nefreti yok etmektedir. Böylece, halk-devlet, üretici-tüketici, emek-sermaye arasında barışık bir iş ortamı doğmaktadır. Bununla birlikte zaten kültürümüzde var olan bu değer ve ilkeleri, çağın ve bilimin gerekleri ile buluşturup yeniden filizlendirmemiz gerekmektedir. Bunun için biz esnaf ve sanatkârlara çok büyük bir sorumluluk düşüyor.

Ancak bu sorumluluğumuzu yerine getirirken yalnız bırakılmamalı, kaderimize terk edilmemeliyiz. Özellikle resmi otoritenin yanında tüm kurumlarımızın da buna samimi bir şekilde sahip çıkması ve toplumun tüm katmanlarına ulaştıracak ve somut bir şekilde uygulattıracak uzun soluklu bir çaba ve heyecan içinde olunması gerekmektedir.

Bu vesileyle; Ahilik felsefesinin kurucusu olan ve bizlere büyük bir miras bırakan Ahi Evran'ı ve bu kültürün yaşatılmasına katkı sunan tüm Ahileri saygı ve rahmetle anıyor, esnaf ve sanatkârlarımıza sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı günler diliyorum.

Hasan GERİTER
Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı 
Birlik Başkanı
MESOB Kurumsal (Arşiv)
T.C. Kimlik
Parola
Duyurular
Sayılarla MESOB
İlçe Seçiniz
  30 Haziran 2015 itibariyle Sicil Müdürlüğümüze kayıtlı 46961 üye bulunmaktadır.
İletişim

Anasayfa     MESOB     Esnaf ve Sanatkarlar     Projeler     Güncel     İletişim

Copyright © 2014. Tüm hakları saklıdır.